עלויות בניית בית פרטי

בית צמוד קרקע עם גינה מוריקה ומטופחת, כמה עצי פרי, ערסל מפנק ופינת ישיבה בחצר. מה צריך יותר מזה? זהו האידיאל אליו שואפות משפחות רבות, לגור בבית פרטי.

יותר ויותר אנשים מצליחים להגשים את החלום הזה, לגדל בכיף ילדים, ליהנות ממראה הטבע ולהרגיש שהגיעו אל המנוחה והנחלה. בניית בית פרטי הוא פרויקט רציני עם הרבה שלבים שצריך לעשות בדרך.

הכנו לכם מדריך שלם לבניה הכולל עלויות, אילו בעלי מקצוע מעורבים, אישורים נדרשים ועוד. הכל על עלויות בניית בית פרטי אתם מוזמנים לקרוא במאמר שלפניכם.

בניית בית פרטי

בניית בית פרטי מתחיל ברכישת המגרש. כשמדברים על עלות בניית בית פרטי צריך בראש ובראשונה להכניס לשקלול את עלות המגרש. נכון לשנת 2022 מגרשים במרכז הארץ הגיעו לעלות של 10,000 ₪ למ"ר.

כמובן שמחוץ לאזורי ביקוש המחירים יורדים באופן משמעותי. כך משתלם לעיתים להדרים או להצפין למרחק של כחצי שעה נסיעה כדי שהכול יראה אחרת מבחינת עלות בניה בית פרטי. 

כדי לסבר את האוזן, מגרש של 250 מ"ר יעלה במרכז הארץ כ-2.5 מיליון ₪ ומעלה, לעומת שטח בגודל של 500 מ"ר, בישוב צפוני או דרומי, שיעלה סכום צנוע הרבה יותר, 400-500 אלף ₪.  

6% מעלות המגרש משולם כמס רכישה למדינה. כאשר מוציאים היתרי בניה תוך שנתיים מיום רכישת המגרש אפשר לקבל 1% משווי המגרש בחזרה, כך שמשלמים בפועל 5%. יש אוכלוסיות שונות הזכאיות להנחות משמעותיות במס רכישה עד לפטור מלא וכדאי לבדוק זאת. 

עבור רכישת מגרש אין צורך בהיתרי בניה ואישורים.

מה נדרש על מנת לבנות בית פרטי

התשובה לשאלה כמה עולה לבנות בית פרטי כוללת כאמור את עלות המגרש ועוד פרמטרים נוספים, אותם נפרט כעת.  

קודם כל, עו"ד. כדי לצלוח את התהליך בצורה הטובה ביותר, רצוי להיעזר בעו"ד לליווי לאורך כל הדרך. הערכת התשלום לעו"ד היא כ-25,000 ₪.  

 אגרת בניה עומדת על 32 ₪ למ"ר. אזי, מחיר ל-250 מ"ר יהיה 8,000 ₪. 

שמאי. כדי לקבל משכנתא צריך לעבור אצל שמאי מקרקעין מוסמך להערכת שווי הנכס. הבנק ממנו לוקחים את המשכנתא מספק כמה שמות של שמאים שעובדים עימו.

מחיר של הערכת שמאי היא כ-1,000 ₪, מחיר מוזל בגלל שמגיעים אליו דרך הבנק. 

מהם האישורים הנדרשים לבניה? 

קבלת היתר בניה הוא שלב קריטי ומשמעותי ביותר בתהליך בניית בית פרטי. לאחר שהלקוח נותן את האישור הסופי לתכנון האדריכלי של הבית, האדריכל יכול להגיש את תוכנית ההגשה, הגרמושקה, לוועדה המקומית לתכנון ולבניה לצורך הוצאת היתר בניה.

לא ניתן להתחיל לבנות לפני שמתקבל ההיתר. התהליך כולל מספר שלבים בהם מעורבים גורמים ואנשי מקצוע שונים. 

איך לתכנן נכון את בניית הבית

בניית בית פרטי כוללת הרבה שלבים. החל מאיסוף ההון, דרך התכנון ועד לביצוע, עבודות הגמר והשלמות הבנייה.

תהליך בניית הבית מתחלק לשני שלבים עיקריים. שלב התכנון ושלב הביצוע. נתחיל משלב התכנון.

איך לתכנן נכון את בניית הבית?

מדובר בתהליך מורכב וארוך, עם הרבה ממשקים, כאשר בשלב התכנון מעורבים בעלי מקצוע כגון מודד, אדריכל, מהנדס, מהנדס חשמל, מתכנן אינסטלציה, יועץ קרקע, יועץ מיזוג, מעצב פנים ועוד. השלב הראשון כולל גם את שלב קבלת היתרי הבניה מהרשויות.

בשלב הביצוע עוסקים בעלי מקצוע כגון קבלן שלד, קבלן לעבודות עפר, חשמלאי, קבלן איטום,  קבלן אינסטלציה, צבעי, טייח, התקנת מערכות מיזוג ועוד. 

שלב זה כולל קבלה של טפסי אישור לאכלוס, טופס 4, לאחר בדיקה על-ידי הרשויות שהבית עומד בדרישות ובתנאים הנדרשים. 

מי הם אנשי המקצוע המעורבים בפרויקט?

מודד

הראשון שמגיע לשטח ויוצר מפה מצבית המתארת איך נראה השטח ומה גודלו. את המפה הוא מציג לאדריכל. עלות מפה ראשונית היא 1,500 ₪ + מע"מ.

אדריכל

תפקידו הוא לתכנן את הבית ולרכז את כל תהליך היתרי הבניה מול הרשויות. שכר טרחה של אדריכל מתחילת הפרויקט ועד לסופו מתחיל ב-25,000 ויכול להגיע לכ-65,000 ₪.  תלוי במוניטין שלו ובניסיונו. 

יועץ אינסטלציה

תפקידו להכין את התוכנית הסניטרית, כל תוכנית האינסטלציה והביוב של המבנה. התוכנית הסניטרית היא חלק מהתוכניות המוגשות לוועדה. עלות עבודתו היא כ-2,000 – 4,000 ₪, תלוי במספר הקומות המיועדות בבית. 

מהנדס בניין

המהנדס נכנס לתמונה לאחר התכנון הראשוני של האדריכל. הוא אחראי להכין את כל התוכניות הקונסטרוקטיביות של הבית ואת תוכנית העבודה לפני תחילת הבניה. עלות מהנדס היא כ7,000-12,000 ש"ח. תלוי במספר הקומות בבית, האם קיים מרתף, בריכה וכד'. 

יועץ קרקע

תפקידו לאבחן את הקרקע לבנייה. איזה סוג אדמה ומה העומק של כל שכבה. מסקנותיו יסייעו למהנדס בהכנת תוכנית קונסטרוקציה בצורה הטובה ביותר. עלות יועץ קרקע היא כ-5,000 ₪ + מע"מ. 

מפקח בניה

מנהל את הפרויקט ובודק את איכות העבודה של כל קבלן. מיזוג, חשמל, אינסטלציה וכד'. עלות מפקח בניה היא כ-7,000 – 10,000 ₪ לחודש.

יועצים נוספים שאפשר לשכור בשלב זה הם יועץ אקוסטיקה, יועץ חשמל, יועץ ניקוז, יועץ בטיחות. העלות של כל יועץ נוסף היא כ-5,000-10,000 ₪.

יש השוכרים בשלב זה גם מעצבת פנים שתפקידה להכין תוכניות של הריצוף, כלים סניטריים, עיצוב הריהוט בחללים השונים של הבית ותכנון כל חומרי הגמר והריהוט. עלות עיצוב פנים הוא כ-20-40 אלף ₪.

נעבור כעת לשלב הביצוע.

שלד

העלויות על ביצוע שלד מושפעות מגורמים רבים. בין היתר גודל המגרש, השיפוע שלו והאם קיימים עיצובים מיוחדים בשלד כמו קרניזים מבטון או פרגולות, תקרות גבוהות ואלמנטים שונים ומיוחדים. לכל שלד יש את המחיר שלו. נכון להיום מ"ר של בניית שלד עולה בין 2,000-2,200 ₪. 

חשמל 

עלויות החשמל נקבעות לפי מס' הנקודות שיש להתקין בבית. לדוגמא, בבית של 200 מ"ר יהיו כ-200 נקודות חשמל מסוגים שונים. עלויות לביצוע חשמל בבית בגודל של 200 מ"ר יעלו כ-60,000 ₪ + מע"מ ובית של 300 מ"ר יעלה כ-90,000 ₪ + מע"מ. 

בשלב זה יש גם  עבודות אינסטלציה, התקנת מזגנים, איטום, גז, טיח ועוד.

איך לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית? 

בחירת אנשי מקצוע נעשית בראש ובראשונה על-פי ניסיונם ואיכות עבודתם. איכות עבודה ברמה הגבוהה ביותר, עם ידע מקצועי שיאפשר עבודה חלקה ללא תקלות. רצוי לעשות סקר שוק מקיף  ולהבין מה תפקידם של בעלי המקצוע לאורך תהליך הבניה. 

לסיכום, כפי שניתן לראות, בניית בית פרטי כוללת שלבים רבים ומורכבים. זו משימה רצינית ופרויקט משמעותי שמצריך הרבה זמן, תשומת לב, מחשבה, חישובים והרבה השקעה.

מומלץ להכיר את השלבים השונים, לשכור אנשים מקצוע מיומנים ואיכותיים ולדעת מה האפשרויות העומדות בפני מי שעומד לבנות בית פרטי. 

וכאשר מסכמים הכל מגיעים לעלויות הללו. המחירים ללא מע"מ. 

סיכום עלויות בירוקרטיה טפסים ופיקוח  207,000 ₪ 
סיכום עלויות בניה ושלד 885,500 ₪
סיכום מחירי גמר. 235,000 ₪
תוספת חריגה סבירה 7% 92,960 ₪ 
סה"כ עלות בניית בית פרטי בגודל 250 מ"ר 1,420,960 ₪ 
סה"כ עלויות בניה למטר 5,683.84 ₪

 

קבלן שלד מומלץ - אלי
קבלן שלד מומלץ - אלי

אלי ביטון קבלן שלד מעל ל-15 שנות ניסיון
במהלך השנים האחרונות הובלתי מאות פרויקטים עם דיוק בפרטים הקטנים. כל פרויקט מרגש אותי מחדש

תוכן עניינים
השאירו פרטים עכשיו
או התקשרו
050-0000000
תוכן עניינים